Emilijos Pliaterytės atminimo draugija tęsia projektą „Mūsų paveldas: Vilniaus rajonas“

Vilniaus rajono gimnazistai domisi savo krašto kultūros paveldu

Vilniaus rajone Emilijos Pliaterytės atminimo draugija tęsia projektą „Mūsų paveldas: Vilniaus rajonas“, supažindinantį šio krašto gimnazistus su kultūros paveldo objektais, esančiais jų artimoje aplinkoje. Jo metu pasirinktose Vilniaus rajono seniūnijose lokalus istorijos paveldas neformaliu ugdymu gimnazijose integruojamas į gyvenamosios vietos pažinimą, su juo supažindinami vietos moksleiviai bei skatinami juo bei apskritai savo krašto istorija domėtis ir ateityje.

Projektas, prasidėjęs Mickūnų ir Lavoriškių gimnazijose, š. m. spalio 16 dieną persikels į Medininkus bei Rukainius. Rukainių gimnazijoje čionykščiams ir bendraamžiams iš Medininkų vyks paskaita, kurioje bus pristatomi šių abiejų seniūnijų kultūros paveldo objektai, bylojantys apie šiose vietose vykusius praeities įvykius bei jų reikšmę Lietuvos istorijai.

Medininkai ir Rukainiai žinomi rašytiniuose šaltiniuose nuo XIV–XV a. Medininkuose stovi pilis, kuri mena kovų su kryžiuočiais laikus,  joje apsistodavo kunigaikščiai. Prieš keletą metų ji atvėrė duris turistams.  Šiose žemėse yra išlikę pastatų, su kuriais siejasi tokios iškilios asmenybės kaip LDK veikėjas,Vilniaus kanauninkas, rašytojas, prelatas Povilas Ksaveras Bžostovskis, kuris savo dvaro teritorijoje panaikino baudžiavą dar XVIII amžiuje, rėmė Tado Kosciuškos sukilimą. Rukainių seniūnijoje (Bareikiškėse) yra dvaras, kuriame gyveno žymus poetas  Vladislavas Sirokomlė. Šiandien čia veikia jam skirtas muziejus. Taip pat paminėtina, kad šiose vietose yra aukščiausia Lietuvos vieta ir Struvės geodezinio lanko punktas, kuris yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Yra išlikę tokie paminklai kaip Rukainių kapinės, Rukainių Šv. Mykolo bažnyčia, Mūrininkų piliakalnis su gyvenviete, Svironių pilkapynai, Juozapinės ir Aukštojo kalnai, Senosios Turgelių žydų kapinės (Laibiškėse), Pilkapių senosios totorių kapinės, Lukoševičių sodyba, Medininkų Švč. Trejybės ir Šv. Kazimiero bažnyčia. Dalį šių objektų mokiniai aplankys po paskaitos vyksiančioje ekskursijoje, kurioje jie rengiasi patys vieni kitiems pristatyti pasirinktus savo seniūnijos kultūros paveldo objektus.

Organizatoriai viliasi, kad šis projektas paskatins vietos mokinius labiau domėtis ir vertinti savo krašto istoriją, ja didžiuotis ir skleisti apie ją žinią savo bičiuliams atvykusiems iš svetur.

Projektą iš dalies finansuoja Kultūros paveldo departamentas.

                                                                                                                          Informaciją parengė E. Pliaterytės atminimo draugijos narys
                                                                                                                          Vygintas Miliūnas

 

Dalintis straipsniu: