Sveiki atvykę į „Vilnijos vartus“!

Liepos 29 d., prieš 112 metų, gimė dailininkas Antanas Gudaitis

Sakalauskas, Tomas. Antanas Gudaitis: septyni vakarai su dailininku. – Vilnius, 1989. Knygos viršelis

Sakalauskas, Tomas. Antanas Gudaitis: septyni vakarai su dailininku. – Vilnius, 1989. Knygos viršelis

Vilniuje A. Gudaitis gyveno 1940–1989 m. Pirmą kartą į Vilnių atvyko 1939 m. spalį kartu su žurnalistų grupe. Pokalbiuose su menotyrininku T. Sakalausku dailininkas pasakojo, kad tuomet užlipęs ant Gedimino kalno, padarė kelis eskizus ir „iš karto užsikrėtė Vilniaus dvasia“. Apie šį miestą dailininkas yra sakęs: „Vilnius, priešingai Kauno smulkiai komercinei dvasiai, yra paliestas kelių didžiųjų stilių bangų. Jo architektūroje daug kur jaučiama aukštų dvasinių polėkių ir didingumo. […] Vilniuje visų pirma vyrauja skoninga architektūra, kuri, jungdamasi su aplinka, kartais duoda nuostabių dalykų“.

A. Gudaičio kūryboje yra tapybos darbų, eskizų skirtų Vilniaus miestui: „Senasis Vilnius“, „Senojo Vilniaus motyvas“, „Vilniaus peizažas“, „Šv. Onos bažnyčia“, „Vilniaus Katedra“, „Bernardinų bažnyčia Vilniuje“ ir kt. Dailininkas yra sukūręs iki šiol esančią dabartinio Lietuvos nacionalinio dramos teatro uždangos emblemą – laivelį.

1940 m. su šeima persikėlęs į Vilnių, apsigyveno Kaštonų gatvėje (sovietmečiu – Zigmo Angariečio g.), gražiame secesiniame name, statytame 1913 m. pagal Boleslovo Stankevičiaus projektą (namas įtrauktas į kultūros vertybių registrą). A. Gudaičio studija buvo įrengta antrame aukšte. Tai buvo ne tik darbo vieta, bet ir susitikimų, diskusijų, parodų peržiūrų vieta.
A. Gudaitis testamentu savo paveikslus – apie 200 tapybos darbų ir 400 piešinių, etiudų bei eskizų – paliko Lietuvos dailės muziejui su sąlyga, kad po dailininko mirties prie dirbtuvės Vilniaus Gedimino prospekte, Žemaitės skvere, būtų pastatyta galerija, kurioje būtų eksponuojami jo darbai. Tačiau iki šiol darbai nepradėti. Šiuo metu A. Gudaičio kūriniai saugomi apleistoje dirbtuvėje, kurią 1954 m. dailininkas savo lėšomis, pagal architekto Eduardo Budreikos projektą, pasistatė namo kieme. 

2004 m. Lietuvos dailės muziejuje Radvilų rūmuose buvo parengta paroda „Išsilaisvinimas“, skirta dailininko 100-osioms gimimo metinėms paminėti, sukurtas ir šiam jubiliejui skirtas filmas „Antanas Gudaitis. Prisiminimų tiltais“ [6]. Vilniaus Pylimo galerija rengia A. Gudaičio tapybos konkursus (pirmasis įvyko 2012 m.). 

Without further highster mobile customer service ado, here’s the very first edition of mactastik weekly

Naujienos