Mūsų paveldas: Maišiagalos, Nemenčinės, Paberžės ir Sužionių seniūnijos

Emilijos Pliaterytės atminimo draugija antrus metus vykdo projektą, kuriuo siekiama priartinti lokalų paveldą prie mokinių. Per dvi pirmąsias 2018 metų spalio savaites pagal projektą „Mūsų paveldas: Vilniaus rajonas” kartu su Eitminiškių, Maišiagalos Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Algirdo, Nemenčinės Gedimino, Paberžės „Verdenės“ ir šv. Stanislavo Kostkos gimnazijomis bei Riešės šv. Faustinos Kovalskos ir Sužionių pagrindinėmis mokyklomis buvo lankomasi įvairiuose savo seniūnijų objektuose.

Šios apylinkės gali pasidžiaugti kultūrinio paveldo gausa bei išlaikymu. Čia daug archeologinių paveldo objektų: pilkapynų, šventviečių, senovės gyvenviečių. Iš jų savo didingumu išsiskiria Nemenčinės ir Bernotų piliakalniai, kurie puikiai matomi plika akimi, nuo jų atsiveria žavios panoramos, o būnant šalia jų, nesunku įsivaizduoti, kaip turėjo atrodyti vietovės jų gyvavimo laikotarpiu.

Taip pat apylinkėse gausu išlikusių dvarų. Deja, jų dabarties vaizdas labai skiriasi. Vienur tik sodybos liekanos, iš kurių sunku suvokti, jog čia kadaise galėjo būti dvaras (kaip kad Sužionyse ar Kaušiadaloje), griuvėsiai (pvz., Raudondvaryje), kitur kuo puikiausiai išlikę ar restauruoti statiniai (Vyžulėnių, Glitiškių, Pikeliškių ir kt.). Kai kuriuose dvaruose yra įsikūrusios bibliotekos, kitos įstaigos (pvz., Maišiagalos tradicinių amatų centras ar Liubavo dvaro malūne įsikūręs muziejus), kur paslaugios darbuotojos suteikia informacijos apie objektus, juos aprodo. 

Pastebima, kad nors mokiniai lanko savo apylinkes, tačiau gerai jų nepažįsta. Todėl džiugu matyti, kad jie vyksta į naujas vietas, susipažįsta su jų istorija, mokosi pastebėti jų vertingąsias savybes. Tikimės, jog mūsų iniciatyva padės mokiniams gerbti savo gyvenviečių paveldą, jį saugoti, nepaisant jo būklės.

Norint savarankiškai susipažinti su savo gyvenamąja vieta, rekomenduojama aplankyti Kultūros paveldo departamento (KPD) sukurtą žemėlapį, kuriame galite pamatyti visas Lietuvoje esančias kultūros vertybes su ikonografija bei aprašais: https://kvr.kpd.lt/#/static-heritage-search.

Vietos, kuriose galite rasti daugiau informacijos apie šių vietovių istoriją:
Europos parkas (http://www.europosparkas.lt/ );
Vilniaus krašto etnografijos muziejus Nemenčinėje (http://tic.vrsa.lt/page&u=lankytinos_vilniaus_krasto_etnografijos_muziejus);
Maišiagalos tradicinių amatų centras (https://www.facebook.com/Mai%C5%A1iagalos-tradicini%C5%B3-amat%C5%B3-centras-202146106806416/).

Negalima nepaminėti Vilniaus apskrities bibliotekų svetainės „Vilnijos vartai“, kuri skirta kraštotyros informacijos sklaidai internete. Joje rasite nemažai informacijos apie Vilniaus rajono gyvenvietes ir po tekstais pateikiamas bibliografijas (/).

Šį projektą iš dalies finansuoja Kultūros paveldo departamentas.

Vygintas Miliūnas,
Emilijos Pliaterytės atminimo draugijos narys,
projekto vadovas

Dalintis straipsniu: