Sveiki atvykę į „Vilnijos vartus“!

Vilniaus krašto lietuvių tautinio atgimimo ir švietimo istorija fotografijose

Spalio 17 d. 18 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje (Arsenalo g. 3) vyks šiemet išleisto dviejų dalių fotografijų ir dokumentų leidinio „Lietuvių tautinis atgimimas ir švietimas Vilniaus krašte“ (sudarytoja Jūratė Gudaitė, LNM) pristatymas ir pokalbis apie politinius ir kultūrinius įvykius, susijusius su mūsų tautos kova už nepriklausomą Lietuvos valstybę ir jos sostinę Vilnių.

Vidinė valstybės gyvastis – jos tautinė tapatybė. Šio vakaro metu vaizdais parodysime, kaip vyko tautinis atgimimas čia, Vilniuje, XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje, kokie politiniai įvykiai turėjo lemiamą reikšmę lietuvių švietimui. Fotografijose atsiskleidžia lietuvių bendruomenės gyvenimas Vilniaus krašte (vaidinimai chorai, kultūrinės draugijos, mokslo, švietimo draugijos), inteligentijos požiūrio į tautinę valstybę kaita (Tautos namų idėja). Kokie lemtingi politiniai ir istoriniai įvykiai paspartino tautinės valstybės atkūrimą ir Nepriklausomybės akto paskelbimą.Bus parodyti kino kronikos kadrai, leidinio sudarytoja pasakos, kokias juokingas, graudžias ir sukrečiančias istorijas slepia šio itin sunkaus Vilniaus krašto lietuviams laikotarpio fotografijos.

Renginyje dalyvaus muziejininkė Jūratė Gudaitė, prof. Libertas Klimka, teatrologė Gražina Mareckaitė, doc. dr. gydytojas Jurgis Pleskačiauskas, fotografijos istorikas Stanislovas Žvirgždas.

Naujienos