Personalijų dalyje rašomos biogramos vietovėms nusipelniusių asmenų, apdovanotų įvairiomis nominacijomis, taip pat žymių žmonių, kurių atminimas įamžintas Vilniaus apskrities vietovėse. Rašoma apie žymius žmones, kuriems čia įsteigti memorialiniai muziejai, atidengti paminklai ar memorialinės lentos.
Skaityti plačiau

Ženklas-medalis „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“

Ženklas-medalis „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“

Apdovanojimas ženklas-medalis „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ įsteigtas 2009 m. Krašto apsaugos ministerijos bičiulių klubo, kelių nevyriausybinių organizacijų iniciatyva, taip pat remiant privačiam verslui [1]. Tais metais buvo minimas Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetis, Baltijos kelio 20-metis, Vilniaus atgavimo 70-osios metinės, Vilnius tapo Europos kultūros sostine.
Dar 2007 m., susibūrus keliems Krašto apsaugos ministerijos bičiulių klubo nariams – buvusiems Parlamento gynėjams 1990 m. Sausio dienomis –  kilo idėja įsteigti ženklą-medalį pagerbti Tautai ir sostinei nusipelniusius žmones [1].

2009 m. rugsėjo 22 d. Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje Vilniuje buvo pasirašyta apdovanojimo steigimo sutartis. Ją pasirašė LR Krašto apsaugos ministerijos bičiulių klubo valdybos pirmininkas, atsargos majoras Antanas Burokas, Marijos ir Jurgio Šlapelių namo-muziejaus direktorė dr. Alma Gudonytė, Vilniečių Ainių klubo pirmininkas Kęstutis Šimas, Vilniaus viešosios įstaigos „Vilniaus Rotušė“ valdytojas Jonas Jonynas. Dalyvavo Vilniaus savivaldybės atstovai [2].

Apdovanojimo-ženklas medalis „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ yra dviejų rūšių: I ir II laipsnio. Abiejų medalių averse naudojamas didysis Vilniaus miesto herbas, o reverse – grafinis Vilniaus miesto simbolis –  Gedimino pilis [2].

Apdovanojimas suteikiamas ypač nusipelniusiems Sostinei, Tautai ir Lietuvai asmenims, ne tik Lietuvos Respublikos, bet ir užsienio piliečiams. Medalių suteikimo komisiją sudaro po vieną atstovą iš pasirašiusiųjų  apdovanojimo sutartį organizacijų [2]. Apdovanojimai teikiami vieną kartą metuose. Kultūros žmonių apdovanojimo ceremonija paprastai vyksta Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje.

Ženklo-medalio kūrėjai ir gamintojai yra Viešoji įstaiga „Vizualinių komunikacijų studija“. Ji taip pat finansuoja renginius [1].

Literatūra ir šaltiniai

1. Apdovanojimai: Už nuopelnus Vilniui ir tautai. – Iliustr., portr. // Valstybė. – 2013, Nr. 2 (vasaris), p. 63.
2. Veličkaitė, Lidija. Už nuopelnus Vilniui ir Tautai: [apie 2009 m. rugs. 22 d. M. ir J. Šlapelių namuose įvykusį apdovanojimo ženklu-medaliu „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ steigimo sutarties pasirašymą] // Lietuvos aidas. – 2009, rugs. 26, p. 3.

Parengė: Nijolė Sisaitė (VAVB), 2014

Ženklu-medaliu „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ apdovanotų asmenų sąrašas: