Personalijų dalyje rašomos biogramos vietovėms nusipelniusių asmenų, apdovanotų įvairiomis nominacijomis, taip pat žymių žmonių, kurių atminimas įamžintas Vilniaus apskrities vietovėse. Rašoma apie žymius žmones, kuriems čia įsteigti memorialiniai muziejai, atidengti paminklai ar memorialinės lentos.
Skaityti plačiau
Elektrėnų savivaldybė Šalčininkų rajonas Širvintų rajonas Švenčionių rajonas Trakų rajonas Ukmergės rajonas Vilniaus apskritis Vilniaus miestas Vilniaus rajonas
A B C Č D E Ė F G H I Y J K L M N O P R S Š T U Ū V Z Ž
Iš viso: rezultatų: 596

Pagerbimai

Nominacijos:

Išvalyti Filtruoti

Jurgita Jasponytė

Gyvenimo datos:1981 08 25
Gimimo vieta:Zarasai
Veikla:poetė, bibliotekininkė
Nominacijos: Literatūrinė Vlado Šlaito premija (2019)

Jurgita Jasponytė. Nuotr. iš kn.: Jasponytė, Jurgita. Vartai Auštrieji. – Vilnius, 2019.

Nuo 1999 m. studijavo Vilniaus pedagoginiame universitete, kur įgijo lietuvių filologijos bakalauro ir literatūrologijos magistro laipsnį, dirbo bibliotekose [3]. Šiuo metu dirba Vilniaus miesto savivaldybės bibliotekoje [1].

J. Jasponytė yra išleidusi du eilėraščių rinkinius – „Šaltupė“ (2014) ir „Vartai Auštrieji“ (2019). Autorės pirmoji knyga „Šaltupė“ susilaukė pasisekimo ir pripažinimo – rankraštis laimėjo Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos kasmet organizuojamą „Pirmosios knygos“ konkursą. Leidinys taip pat įvertintas Zigmo Gėlės premija už geriausią poezijos debiutą, pateko į 2014 m. „Metų knygos“ rinkimų poezijos penketuką. Šaltupės gatvė, pasak autorės, buvusi jos gimtoji gatvė Zarasų priemiestyje [3]. Antrasis autorės eilėraščių rinkinys „Vartai Auštrieji“ taip pat pateko į „Metų knygos rinkimų“ penketuką [2, 5].

2019 m. už eilėraščių rinkinį „Vartai Auštrieji“ poetė apdovanota Ukmergės rajono savivaldybės įsteigta Vlado Šlaito literatūrine premija. Rinkinyje yra atskiras skyrius „Vilnius nuo Aštriojo galo“, kuriame – autorės tekstai būtent šiam miestui. Atsiimdama premiją, J. Jasponytė sakė, kad nemažai jos tekstų yra skirta Vilniui – miestui, kurį priėmus kaip savą, atsivėrė ir jos kūrybinės galios [1, 5].

Poetė baigė studijas Vilniuje. Jau keletą metų gyvena ir dirba šiame mieste. Apie Vilnių ji yra sakiusi: „Vilnius mane įsileido labai lengvai. Dabar manau, jog taip įvyko dėl to, kad Vilnius yra kontrastų miestas.  Jeigu jis būtų tikrasis didmiestis su dangoraižiais, jame būtų mažai žalumos, gal man tokiame mieste ir būtų sunku.  Dabar mane pačios kojos Vilniuje neša į tokius rajonus, kur pilna paprastų medinių namelių – tai tokios vietos kaip Markučiai,  Šnipiškės, kiek jos dar gyvuoja. Kaip ir toji vieta, kur mes dabar gyvename. Toks jausmas, jog ta vieta kokia nors forma turi daug panašumo į Šaltupę“ [3].

2020 m. Vilniaus centrinėje bibliotekoje ir jos padaliniuose vyko susitikimai su poete Jurgita Jasponyte ir jos naujausios knygos „Vartai Auštrieji“ pristatymas.

Apie J. Jasponytę rašoma jos knygose [4]. Poetės eilėraščių spausdinama ir ji minima poezijos antologijose „Naisių vainikas“ [6] ir „Poetinis Druskininkų ruduo“ (Vilnius, 2015). Yra informacijos periodikoje, internete.

Literatūra ir šaltiniai

  1. Astikienė, Sigita. Literatūrinė Vlado Šlaito premija įteikta poetei Jurgitai Jasponytei. Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka [interaktyvus]. 2020 [žiūrėta 2020-03-07]. Prieiga per internetą: <http://ukmergesvb.lt/lt/renginiai/4368-literaturine-vlado-slaito-premija-iteikta-poetei>.
  2. Dragenytė, Ramutė. Poezija iš minties : [knygos „Vartai Auštrieji“ recenzija]. – Iliustr. // Metai. – 2019, Nr. 11, p. 146-148.
  3. Jasponytė, Jurgita. „Man atrodo, jog visi tekstai ateina iš vidinio jausmo intensyvumo“: [pokalbis su poete J. Jasponyte] / [kalbino Birutė Grašytė] // Bernardinai.lt [Elektroninis išteklius]. – 2014, spal. 30. Prieiga per internetą: < http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2014-10-30-jurgita-jasponyte-man-atrodo-jog-visi-tekstai-ateina-is-vidinio-jausmo-intensyvumo/123582>.
  4. Jasponytė, Jurgita. Vartai Auštrieji: eilėraščiai. – Vilnius, [2019]. – 163, [1] p.: iliustr.
  5. Pėšina, Arvydas. Poetei įteikta Vlado Šlaito premija. – Iliustr. // Ukmergės žinios. – 2019, gruod. 3, p. 1.
  6. Žinios apie autorius : [apie Jurgitą Jasponytę] // Naisių vainikas : Zigmo Gėlės premijos laureatų poezijos antologija. – Vilnius, 2016. – P. 367.

Parengė: Sigita Astikienė (Ukmergės Vlado Šlaito viešoji biblioteka), 2020