Ona Matusevičiūtė

Ona Matusevičiūtė. Nuotr. iš leid.: Mūsų žodis. – 2015, Nr. 1, p. 7

Ona Matusevičiūtė. Nuotr. iš leid.: Mūsų žodis. – 2015, Nr. 1, p. 7.

1972 m. Ona Matusevičiūtė pradėjo mokytis Kauno aklųjų mokykloje, nuo 1975 m. mokslą tęsė Vilniuje Aklųjų ir silpnaregių vidurinėje mokykloje. Čia besimokydama baigė ir Balio Dvariono vaikų muzikos mokyklą. Jau vidurinėje mokykloje išryškėjo dainininkės puikūs muzikiniai gabumai. Kaip sako pati Ona Matusevičiūtė, jos muzikiniam polinkiui didelę įtaką turėjo ne tik pedagogai, bet ir šeima: „Močiutė buvo tas žmogus, geroji fėja, kuri sugebėjo ankstyvoje vaikystėje atskleisti dainos grožį ir perduoti ištisą dainų lobyną, o mama – visada šalia manęs, geroji mano mama“ [4]. 1987 m. baigė Kauno Juozo Gruodžio aukštesniąją muzikos mokyklą, fleitos ir vokalo klases. 1983–1993 m. Lietuvos aklųjų draugijos (LAD) profesionaliame pučiamųjų instrumentų orkestre – grojo fleita. 1995 m. baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, įgijo dainininkės atlikėjos magistrės laipsnį. 1995 m. O. Matusevičiūtė pradėjo dirbti Muzikos ir teatro akademijos Kauno fakultetuose koncertmeisterių klasėje kūrinių iliustratore ir vadovauti  moterų vokaliniam ansambliui „Credo“. Kolektyvas dalyvauja „Sidabrinių balsų“ konkursuose, įvairiuose dainos festivaliuose bei konkursuose. Nuo 2008 m. O. Matusevičiūtė vadovauja ansambliui iš Prienų „Puriena“ [4].

Ona Matusevičiūtė.[Garso įrašas: [albumas]. – Vilnius, 2003. Viršelis

Ona Matusevičiūtė. [Garso įrašas: [albumas]. – Vilnius, 2003. Viršelis

Matusevičiūtė jau daugiau kaip dvidešimt penkerius metus aktyviai koncertuoja kaip atlikėja solistė, taip pat dažnai galima ją matyti scenoje su įvairiais muzikiniais kolektyvais, dideliais simfoniniais orkestrais, dainininkė dalyvauja Druskininkų tarptautiniame festivalyje „Vasara su Čiurlioniu“. Solistės repertuare – šimtai įvairaus turinio ir žanro kūrinių. Mėgsta lietuvių kompozitorių ir lietuvių liaudies dainas. Jos repertuare svarbią ir labai prasmingą vietą užima sakralinė muzika. Ją mielai atlieka ne tik įvairių religinių švenčių metu, bet visada bent kelis kūrinius įtraukia į solinius koncertus. Ji mielai atlieka ir neregių kompozitorių kūrinius: Prano Daunio, Antano Adomaičio, Juozapo Kairio ir kitų. Jos repertuare gausu pasaulinio garso klasikinės muzikos kūrinių . 2015 m. su aklųjų choru „Feniksas“ dalyvavo televizijos TV3 projekte „Chorų karai“, kur choras tapo nugalėtoju [4]. 2003 m. Lietuvos aklųjų biblioteka išleido dainininkės solinį albumą „Ona Matusevičiūtė“.

1991 m. Ona Matusevičiūtė tapo pirmojo Beatričės Grincevičiūtės kamerinio dainavimo konkurso laureate [2]. 1994 m. ji pelnė diplomantės vardą Tarptautiniame aklųjų ir silpnaregių muzikų profesionalų konkurse „Tifloart“ Čekijoje. 1997 m. dainininkė tapo Tarptautinio aklųjų ir silpnaregių muzikų profesionalų konkurso Čekijoje laureate [4].

Vilniuje esančiame Lietuvos aklųjų istorijos muziejuje (Skroblų g. 10) saugomos Onos Matusevičiūtės nuotraukos. Vilniuje, Lietuvos aklųjų bibliotekoje, tiflotyros skyriuje (Skroblų g. 10) kaupiami ir saugomi dainininkės garso įrašai, spaudiniai apie ją.

Apie Oną Matusevičiūtę rašoma Valentino Vytauto Toločkos knygoje „Lietuvos Tiflopedagogų sąvadas“ [3], Sauliaus Plepio apybraižų rinkinyje apie neregius „Maištas prieš lemtį“ [1], periodikoje, internete.

Literatūra ir šaltiniai

1. Plepys, Saulius. Maištas prieš lemtį. – Vilnius, 2003, p. 53-58.
2. Šimkuvienė, Aldona. Beatričės lapkritis: [rašoma ir apie pirmą B. Grincevičiūtės dainavimo konkursą, minima O. Matusevičiūtė]. – Nuotr. // Mūsų žodis. – 1992, Nr. 2, p. 1-4.
3. Toločka, Valentinas Vytautas. Lietuvos tiflopedagogų sąvadas. – Vilnius, 2002,  p. 152.
4. Valentukevičius, Juozas. Muzikos ir dainos paviliota: [Ona Matusevičiūtė] // Mūsų žodis. – 2015, Nr. 6, p. 20-22; Prieiga per internetą: <http://www.musuzodis.lt/mz/201506/str13.htm>.

Parengė: Ina Praprovienė (LAB), 2016

Dalintis straipsniu: