„Vilnijos vartų“ dalyje „Vietovės“ pateikiama trumpa informacija ir publikacijų apie Vilniaus apskrities vietoves apžvalgos.
Skaityti plačiau
Elektrėnų savivaldybė Šalčininkų rajonas Širvintų rajonas Švenčionių rajonas Trakų rajonas Ukmergės rajonas Vilniaus apskritis Vilniaus miestas Vilniaus rajonas
Vilniaus miestas Naujosios Vilnios seniūnija / Naujoji Vilnia Guriai

Guriai anksčiau buvo atskira gyvenvietė. Dabar priklauso Aukštutiniam Pavilniui. Didžiausia gatvė – Juodasis kelias, šalia kurio įsikūrę daugybė sodų bendrijų. Guriai šiaurėje ribojasi su Aukštuoju Pavilniu (skiria Juodasis kelias), pietuose – su Kalnėnais, vakaruose prieina prie Pavilnių regioninio parko miškų.

Vietovardžio pavadinimas žinomas nuo XVI a., kilęs iš kaimo pavadinimo. Oikonimo Guriai kilmė lietuviška, išlikusi iki mūsų dienų  [1].

Kažkada Guriai buvo Lietuvos didikų Pacų nuosavybė [2, 3]. Vėliau priklausė iždui. Žymus XIX a.  archeologas, istorikas, leidėjas Adomas Honoris Kirkoras leidinyje „Pasivaikščiojimai po Vilnių ir jo apylinkes“ apie Gurių apylinkes rašė: „Čia vis tokios pačios, nors kaskart vis naujos pasakiškos apylinkės […]. Stačia atšlaite įsiropštę į pačią viršūnę, nyrame į žavingą, garsų beržyną, kuris tarsi aukščiausioje vietoje pasodintas gėlynas, matomas iš kiekvieno įvažiavimo į Vilnių…“  Po šias gražias vietoves, viešėdamas Vilniuje, mėgdavo važinėtis imperatorius Aleksandras I [2].

Apie Gurius trumpai rašoma Teresos Klimašauskienės knygoje „Pavilnys 1908 – 2008: Wilenska Kolonia Kolejowa“ [3], Juzefo Šostakovskio (Józef Szostakowski) leidinyje „Wilno i okolice : przewodnik literacki“ („Vilnius ir apylinkės: lieratūrinis vadovas“) [4], A. Kirkoro „Pasivaikščiojimai po Vilnių ir jo apylinkes“ [2]. Apie vietovardžio kilmę rašoma kalbininko Jono Jurkšto leidinyje „Viniaus vietovardžiai“ [1]. 

Literatūra ir šaltiniai

1. Jurkštas, Jonas. Vilniaus vietovardžiai. – Vilnius, 1985, p. 38.
2. Kirkoras, Adomas Honoris. Pasivaikščiojimai po Vilnių ir jo apylinkes. – Vilnius, 1991, p. 170-171.
3. Klimašauskienė, Teresa.  Pavilnys 1908 – 2008: Wilenska Kolonia Kolejowa. – Vilnius, 2008.-  308 p.: iliustr., faks., portr. – Gretut. tekstas liet., lenk.
4. Szostakowski, Józef. Wilno i okolice : przewodnik literacki .- Wilno, 2012, p. 148-149.

Parengė: Petras Stepankevičius (Vilniaus m. SCB, Pavilnio biblioteka), 2010, Danguolė Dainienė (VAVB), 2016