„Vilnijos vartų“ dalyje „Vietovės“ pateikiama trumpa informacija ir publikacijų apie Vilniaus apskrities vietoves apžvalgos.
Skaityti plačiau
Elektrėnų savivaldybė Šalčininkų rajonas Širvintų rajonas Švenčionių rajonas Trakų rajonas Ukmergės rajonas Vilniaus apskritis Vilniaus miestas Vilniaus rajonas
Vilniaus miestas Panerių seniūnija / Paneriai Kazbėjai

Kazbėjai (Kazbiejai, Chazbiejai)  – Panerių seniūnijos dalis dešiniajame Vokės krante, į pietryčius nuo Trakų Vokės. Pietuose ribojasi su Kazbėjų Naujakiemiu, iš vakarų juosia Vokė, o rytuose yra Aukštųjų Panerių pramoninė dalis.

Tai buvęs Vilniaus rajono rėžinis gatvinis kaimas. Iki  XX a. pr. Kazbėjuose gyveno totoriai [1]. Kaip rašo menotyrininkė Birutė Vitkauskienė, yra išlikusių dokumentų, kuriuose minimi totoriai Chazbejievičiai (Chazbiejewicze). Perėjus Vokės upę per tiltą Gardino plentu, ir pasukus į dešinę – buvo totoriaus Chazbėjaus dvaras. Kaimo pavadinimas kilęs iš patronimo – totoriaus Chazbėjaus sūnų [3].

1967 m. pagrindinė kaimo dalis buvo prijungta prie Vilniaus, o 1995 m. buvo prijungta ir kaimiška gyvenvietės dalis – Naujasodžių kaimas [2].

Informacijos apie Kazbėjus yra mažai. Trumpą buvusio kaimo aprašymą rasime „Mažojoje lietuviškoje tarybinėje enciklopedijoje“. Vietovės pavadinimo kilmė aprašyta Birutės Vitkauskienės straipsnyje [3]. Apie šiandienos Kazbėjų gyventojų problemas rašo žurnalistė Irena Mikulevič [2].

Literatūra ir šaltiniai

1. Kazbiejai // Mažoji lietuviškoji tarybinė enciklopedija. – Vilnius, 1968. – T. 2, p. 106.
2. Mikulevič, Irena. Apskritis „išsprendė“ Kazbėjų problemą?. –  Iliustr. // Vilniaus krašto savaitraštis. – 2007, liep. 19 – 25 (Nr. 29), p. 1, 5.
3. Vitkauskienė, Birutė Rūta. Trakų Vokė: seniausia vietovės ir dvaro istorija // Edouard’o André šiaurės parkų kelias: istoriniai parkai Lietuvoje: funkcija, meninė raiška, paveldo gaivinimas: tarptautinės konferencijos mokslo darbai. 2011. − Vilnius, 2012, p. 47-62. Prieiga per internetą: < http://www.lkas.lt/sites/default/files/Leidinio_tekstai_maketas_2012.pdf>.

Parengė: Nijolė Radžiūnienė (Vilniaus m. SCB, Gerosios Vilties biblioteka), 2010, Danguolė Dainienė (VAVB), 2016