Archeologei Marijai Gimbutienei skirta paroda

2021 metai yra paskelbti archeologės, antropologės, archeomitologijos pradininkės Marijos Birutės Alseikaitės-Gimbutienės (1921–1994) metais. Šie metai – 100-osios mokslininkės gimimo metinės.

Šia proga Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka parengė Marijai Gimbutienei skirtą parodą. Ji eksponuojama bibliotekos II aukšte Istorijos ir kraštotyros erdvėje.

Marija Gimbutienė yra garsiausia lietuvė archeoetnologė. Sujungusi kelių disciplinų mokslus į vieną, ji kompleksiškai pažvelgė į Lietuvos proistorę ir  paliko gilų pėdsaką lietuvių etnogenezės tyrimuose. Parašė 23 knygas, kurios išgarsino Baltijos kraštų mitologiją ir istoriją visame pasaulyje, ragino domėjimąsi senosios Europos kultūra, iš ten kildino lietuvių pasaulėjautą.

Marija Gimbutienė gimė 1921 metų sausio 23 dieną žinomų gydytojų šeimoje. 1944 metais su šeima pasitraukė į Vakarus, vėliau – JAV, čia dirbo Stanfordo ir Harvardo universitetuose.

Daugiau apie Mariją Gimbutienę, jos gyvenimą ir kūrybą vaizdo įraše pasakoja parodos autorius istorikas, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekos bibliografas Linas Janulevičius: https://www.youtube.com/watch?v=-6OcPqbttgI&t=2s.

Dalintis straipsniu: