Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos renginiai, skirti Vilniaus geto likvidavimo 80-osioms metinėms.
Knygų paroda „Vilniaus getas 1941 – 1943“ Vilnistikos skaitykloje II aukšte
Rugsėjo 18 dieną 14 valandą Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Vilnistikos skaitykloje (II a.) atidaroma knygų paroda „Vilniaus getas 1941 – 1943“. Parodoje eksponuojami leidiniai apie Vilniaus geto gyvenimą. Ypač svarbūs Vilniaus geto kalinių – I. Rudaševskio, A. Suckeverio, G. Šuro – dienoraščiai, kronika, atsiminimai, laiškai, liudijantys ne tik jų likimus vėliau, bet ir paties geto tvarką bei vidaus gyvenimą. Eksponuojami leidiniai, kuriuose aprašyti žydų gete veikusio teatro, choro, rašytojų bei poetų kūrybos fragmentai. Keli leidiniai pasakoja apie Panerių tragediją. Parodoje pateikti ir žydų gelbėjimo faktai, už tai lietuviams suteikti Pasaulio teisuolių vardai. Parodą parengė vyresnysis bibliografas Linas Janulevičius.
Paroda „Geto vaikai pasakoja dabarties vaikams“ Vaikų bibliotekoje
- Rugsėjo 18 d., 11:00 val. 7-10 klasių mokiniams, reikalinga registracija [email protected]
- Rugsėjo 20 d., 11:00 val. 11-12 klasių mokiniams, reikalinga registracija [email protected]
- Rugsėjo 22 d., 12:00 val., suaugusiems, būtina registracija: https://forms.gle/ZrosR3TYVB3wF6bc7
Justino Lingio dokumentinių filmų apie Vilniaus getą peržiūra
Rugsėjo 28 dieną 17.30 val. Didžiojoje bibliotekos salėje vyks režisieriaus Justino Lingio dokumentinių filmų „Vilniaus geto gyvybės arterija“ ir „Holokausto aukoms atminti“ peržiūra. Įėjimas laisvas, maloniai kviečiame.
Filmas „Vilniaus geto gyvybės arterija“
Požemių tinklas antrojo pasaulinio karo metu buvo apraizgęs ne tik Vilniaus senamiestį, bet ir kitas miesto dalis. Juose žmonės slėpėsi nuo nacių persekiojimo, slapta mokė vaikus. Požeminiais perėjimais į Vilniaus getą patekdavo maistas, ginklai, informacija apie padėtį fronte. Požemiai, jungę getą su išoriniu pasauliu, ne vienam padėjo išsigelbėti nuo pražūties.
- Premjera 2003 m.
- Trukmė 24 min.
- Rež. Justinas Lingys
Filmas „Holokausto aukoms atminti“
1941 m. vasarą, naciams okupavus Lietuvą, prasidėjo masinis žydų persekiojimas ir žudymas. Žmonės buvo suimami gatvėse, uždaromi į getus, žudomi masinių žudynių vietose. 1990 m. Lietuvoje pradėta Holokausto, kaip didžiulės Lietuvos visuomenės tragedijos, analizė ir žydų genocido aukų atminimo vietų įamžinimas. Rugsėjo 23 d., Vilniaus geto likvidavimo dieną, pagerbiamas visų Lietuvos žydų, nužudytų Holokausto metu Lietuvoje, atminimas.
- Premjera 2011 m.
- Trukmė 24 min.
- Rež. Justinas Lingys
Parengė: Donata Baniūnienė (VAVB), 2023