Virtuali paroda „Vilnijos dvarų bibliotekos. Atspindžiai spaudoje“

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka parengė virtualią parodą „Vilnijos dvarų bibliotekos. Atspindžiai spaudoje“.

Dvarai Lietuvoje gyvavo kelis šimtmečius. Dvaras buvo ne tik ūkininkavimo forma, bet ir vienas svarbiausių kultūrinio gyvenimo centrų. Didikų rūmuose tarp sukauptų turtų buvo ir dvasinės vertybės. Beveik kiekvienas dvaras laikė garbės ir prestižo reikalu turėti biblioteką, nes tai buvo prabangos, išsilavinimo, gero skonio ir mados ženklas. Dvaro biblioteka buvo labai vertinama, knygos buvo ypatingai įrišamos, puošiamos.
Domėjimasis dvarais auga. Išleista knygų apie Lietuvos dvarų istoriją, architektūrą. Tačiau dvarų kultūra tyrinėta mažiau, nes stinga šaltinių, nušviečiančių dvarų kultūrinę aplinką. Aristokratijos puoselėtą turtingą dvarų kultūrą dabar liudija tik jos fragmentai. Dvarų bibliotekų neišliko, jos yra mažai tyrinėtos, spaudoje nėra apibendrinančių darbų, rašyta nedaug. Buvo tyrinėti tik kai kurių atskirų bibliotekų knygų sąrašai, į didesnes bibliotekas patekę dvarų knygų rinkiniai. Įdomūs yra knygų savininkų ženklai. Medžiagą apie dvarų bibliotekas tenka rinkti po kruopelytę.

Šios parodos tikslas – pateikti informacijos iš spaudos apie Vilniaus apylinkėse, taip pat Trakų, Šalčininkų ir Ukmergės rajonuose buvusių dvarų bibliotekas. Ne visų Vilnijos dvarų bibliotekų likimas yra žinomas, ne apie visas jas rašyta. Parodoje naudojamos iliustracijos iš leidinių ir šių dienų nuotraukos.

Parodą žiūrėkite: https://amb.lt/lt#!virtualgallery55/photo0.

Dalintis straipsniu: