Kreivasis kalnas, arba Plikasis kalnas (Trijų Kryžių kalnas) (Senamiesčio sen., Vilnius)

Kreivasis kalnas, arba Plikasis kalnas (Trijų Kryžių kalnas)

Geografinė padėtis: Neries kairiajame ir Vilnios dešiniajame krante, Vilnios ir Neries santakoje, Vilnius, Vilniaus m. sav.

Unikalus objekto kodas Kultūros vertybių registre: 30357

Aprašymas: Ankstyvuosiuose šaltiniuose Trijų kryžių kalnas buvo vadinamas Kreivuoju arba Plikuoju. Kalno šlaitai gana statūs, viršuje yra 200 m ilgio ir 100 m pločio aikštelė, kurios šiaurės vakarų dalyje dabar stovi Trijų kryžių paminklas. 1956 m. archeologas Adolfas Tautavičius Trijų kryžių kalno šiaurės rytų pašlaitėje aptiko XIII-XIV a. sodybos pėdsakus. Manoma, kad čia galėjo būti trečioji Vilniaus gynybinė pilis, vadinama Kreivąja. Ji buvo sudeginta per Vytauto ir Jogailos tarpusavio kovas 1390 m. ir nebeatstatyta. Archeologinių tyrimu metu 1989 m., buvo aptikti medinių statinių likučiai, židinių vietos, puodų šukės. XIX a. ketvirtajame dešimtmetyje Vilniuje pilių teritorijoje buvo pastatyta karinė tvirtovė, ant Trijų kryžių kalno buvo įrengta gynybinių įrenginių sistema. Vilniaus tvirtovė galutinai panaikinta tik 1878 m.
Plikasis kalnas buvo siejamas su vienuoliais pranciškonais kankiniais. Valdant Didžiajam kunigaikščiui Algirdui, 1369 m. ant šios kalvos Vilniaus pagonys nukankino 14 vienuolių. Trys mediniai kryžiai ant Plikojo kalno buvo nuolatos atnaujinami. Manoma, kad kryžiai išstovėjo iki 1869 m., kol jie nugriuvo, nuslinkus kalno šlaitui. XX a. pradžioje ant kalno pastatytas Trijų kryžių paminklas (skulpt. Antanas Vivulskis). 1950 m. gegužės 30 d. Sovietinės valdžios įsakymų vidurnaktį Trijų kryžių paminklas buvo susprogdintas ir jų dalys užkastos ant pačios kalvos. Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio ir Kultūros fondo iniciatyva 1988 m. pagal A. Vivulskio projektą paminklas atstatytas ( arch. Henrikas Šilgalis). Archeologai atkasė buvusių kryžių nuolaužas, išliko visų trijų kryžių kryžminės dalys, kurios dabar eksponuojamos Trijų kryžių kalno papėdėje. Naujieji kryžiai buvo statomi ant senųjų pamatų juos šiek tiek praplatinus. Liejant naujus kryžius į vidų buvo sudėtos senųjų kryžių dalys.