Memorialas Medininkų žudynių aukoms (Pasieniečių g., Medininkų k., Medininkų sen., Vilniaus r.)

Memorialas Medininkų žudynių aukoms

Adresas: senosios Medininkų muitinės vietoje, Pasieniečių g., Medininkų k., Medininkų sen., Vilniaus r. sav.

Unikalus objekto kodas Kultūros vertybių registre: 2804; 25051; 25052

Aprašymas: 1990 m. kovo 11 d. Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, prasidėjo Lietuvos Respublikos institucijų atkūrimo darbai, buvo steigiami pasienio kontrolės punktai. Po 1991 m. sausio 13-ąją įvykdytos agresijos prieš taikius Lietuvos gyventojus, prasidėjo OMON‘o ir Sovietų Sąjungos kariuomenės išpuoliai prieš Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės postus ir muitines Latvijos ir Baltarusijos pasienyje. 1991 metų liepos 31-ąją netoli Medininkų sovietų milicijos ypatingosios paskirties būrio OMON smogikai iš Rygos užpuolė pasienio darbuotojus. Buvo žiauriai nužudyti septyni Lietuvos pasienio kariai ir muitinės darbuotojai: Mindaugas Balavakas, Juozas Janonis, Algimantas Juozakas, Algirdas Kazlauskas, Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius ir Ričardas Rabavičius. Gyvas liko tik muitininkas Tomas Šernas.
1993 m. prie senosios Medininkų muitinės buvo pastatytas paminklas 1991 m. liepos 31-osios naktį nužudytiems muitininkams atminti  juodo granito paminklas su septyniais balto marmuro kryžiais. Paminklo projekto sumanytojai architektai Algimantas Šarauskas ir Rimantas Buivydas.
2001 m., minint 10-ąsias žudynių metines, čia įrengtas memorialas, skirtas Medininkų pasienio kontrolės poste nužudytiems pareigūnams atminti.