Andrius Ciplijauskas

Mokėsi Utenos dailės mokykloje. Baigė dizaino bakalauro studijas Vilniuje. 2002 m. tęsė industrinio dizaino studijas Vokietijoje. 2005–2007 m. studijavo scenografiją Ciuricho aukštojoje menų mokykloje (Šveicarija) [2].
2007 m. A. Ciplijausko magistrinis darbas projektas-instaliacija „Užšaldyta šiluma“ buvo pristatytas Vilniuje Pašilaičių mikrorajone [6].
2009 m. A. Ciplijauskas buvo tarptautinio menų projekto „Tyrinėti Vilnių – modeliuoti Vilnių“, kurio tikslas buvo atskleisti multikultūrinį Vilniaus veidą, koordinatorius [8].
2011 m. menininkas įgyvendino savo idėją – įkūrė su architektu Simonu Liūga neįprasto dizaino kūrybines dirbtuves „BEEpart“ Pilaitėje, Smalinės ir Vydūno g. sankirtoje. Trys nenaudojami jūriniai konteineriai buvo sujungti ir užkelti ant kolonų, apšiltinti šiaudais, fasadas uždengtas tentu. Pastatas ne tik įdomus, bet šiltas ir ekologiškas [3, 5]. Ant stogo auga žolė, balkone stovi vaikiški lietaus batai su pirmaisiais gėlių daigais, kuriuos susodino mamos. Viduje kabo paveikslai, sudėti piešimo reikmenys, rankų darbo suvenyrai. „BEEpart“ tapo vieta, kurioje gimsta ir įgyvendinamos originalios idėjos, sklindančios už Pilaitės ribų. Visus metus atvirame kultūros centre veikia galerija, rengiamos profesionalų ir mėgėjų parodos, mamų ir vaikų užsiėmimai, būreliai, dienos stovyklos, kino vakarai. Įkurta jauki bibliotekėlė [1, 2].

„Pastatėme Pilaitėje, nes aš pats čia gyvenu. Pilaitė, kaip ir Fabijoniškės, kiti rajonai, yra labai nutolę nuo centro. Ir jeigu nori paprasčiausiai ateiti, paskaityti knygą, atvesti vaiką į kokį užsiėmimą, turi važiuoti į centrą. Iš to poreikio ir atsirado šitas daiktas“, – sakė A. Ciplijauskas [1].

Nuo 2011 m. kūrybinės dirbtuvės „BEEpart“ rengia tarptautinį šviesos instaliacijų festivalį „Beepositive“. Anot A. Ciplijausko, viena „Beepositive“ festivalio misijų yra edukacinė, susijusi su šviesa, teigiamu jos poveikiu [2].

2011 m. Andriui Ciplijauskui buvo įteiktas Šv. Kristofo apdovanojimas „už iniciatyvas ir kūrybiškumą“ [4].

„Kuriame ne dėl apdovanojimo, bet kai statulėlę laikai rankose, supranti, kad tai – moralinė paskata, pastangų ir įdirbio įvertinimas“, − sakė menininkas, dėkodamas už įvertinimą [4].

Apie A. Ciplijauską rašoma periodikoje, yra informacijos internete.

Literatūra ir šaltiniai

1. Ciplijauskas, Andrius. „BEEpart” įkūrėjas A. Ciplijauskas: kiekviena diena yra eksperimentas / kalbėjosi Jurgita Jarašūnienė // Apžvalga. – 2012, Nr. 4 (balandis), p. 48-49; Prieiga per internetą:
<http://apzvalga.eu/%E2%80%9Ebeepart%E2%80%9C-ikurejas-a-ciplijauskas-kiekviena-diena-yra-eksperimentas.html>.
2. Čiuladaitė, Gintarė. (Ne)nugriaunama Pilaitės kultūros tvirtovė. – Iliustr. // Lietuvos žinios. – 2015, birž. 6, p. 13.
3. Grigaliūnaitė, Violeta. Pilaitė turi savo kultūros centrą. – Iliustr. // 15 min. – 2011, rugs. 7, p. 3; Prieiga per internetą: <http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/pilaite-turi-savo-kulturos-centra-56-168465#ixzz2D8iAoCiP>.
4. Jablonskaitė, Dovilė. Tikrieji miesto šeimininkai: [apie Šv. Kristoforo apdovanojimų įteikimą, taip pat A. Ciplijauskui]. – Iliustr. // Vilniaus diena. – 2012, saus. 7, p. 1, 10-11.
5. Jarmalis, Saulius. Neįprastas kultūros centras − pilkų daugiabučių apsuptyje. − Iliustr. // Lietuvos rytas. − 2011, rugs. 12, priedas „Vartai”, p. 8-9.
6. Jonušaitė, Aurelija. Pašilaičių kiemus nušvietė skulptūros iš drabužių. − Iliustr. // Lietuvos rytas. − 2007, kovo 10, priedas „Sostinė”, p. 12.
7. Mieliauskaitė, Diana. Sostinės Pilaitė žibės šviesos instaliacijomis. − Iliustr. // Lietuvos žinios. − 2011, spal. 4, p. 19.
8. Šalavinis, Mindaugas. Vilniaus veidą kūrė užsienio menininkai: [apie tarptautinį projektą „Tyrinėti Vilnių − modeliuoti Vilnių”, minimas projekto koordinatorius A. Ciplijauskas]. − Iliustr. − Santr. angl., p. 68 // Statyba ir architektūra. − 2009, Nr. 8, p. 34-39.

Parengė: Danguolė Dainienė (VAVB), 2012; 2016

Dalintis straipsniu: