Vaidotas Ramoška

Vaidas Ramoška. Nuotr. iš kn.: Vilniaus sekretai. – Vilnius, 2022, p. 120.

Vaidas Ramoška. Nuotr. iš kn.: Vilniaus sekretai. – Vilnius, 2022, p. 120.

Kaip rodo dokumentai, V. Ramoška yra gimęs Želvoje, nors autobiografijoje nurodoma Ukmergė. Baigė Želvos (Ukmergės r.) vidurinę mokyklą, Ukmergės vaikų dailės mokyklą, Vilniaus dailės akademiją, kur studijavo skulptūrą [4].

Menininkas rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose, kuria herbus, medalius, dalyvauja konkursuose, akcijose bei projektuose. V. Ramoška yra Rytų Lietuvos rašytojų sąjungos ir Ukmergės kino ir foto klubo narys, jis yra išleidęs poezijos rinkinėlį  “Vienas ant plento” [1, 4].

2000 m. dailininkas sukūrė Ukmergės rajono Želvos miestelio herbo etaloną. Jaunas skulptorius išgarsėjo originaliomis meninėmis instaliacijomis, skulptūromis, akcijomis. Vienas pirmųjų projektų Vilniuje buvo „Nepagrįsta neapykanta”, kurio simbolis „Žydras ožys” buvo suniokotas miesto vandalų. Paskui sekė kilnojamieji balti angelai, mokinukų skulptūrėlės judriose ir avaringumu pasižyminčiose Vilniaus vietose, kurios perspėja vairuotojus elgtis atidžiau, senamiesčio vaizdas iš obuolių prekybos ir laisvalaikio komplekse „Panorama“ ir kitos [3].
Skulptorių ypač išgarsino nuo 2004 m. kuriamos baltų angelų skulptūros, įsikūrusios daugelyje sostinės vietų (Europos, Katedros aikštėse, prie Rotušės, Gedimino pr. 16 (prie prekybos centro „Flagman”, prie namo V. Mykolaičio-Putino g. 8, Želvos g. ir kt. vietose) ir tapusios savotišku Vilniaus simboliu. Angelams kurti menininkas naudoja plieną, metalo armatūrą, putų polistireną, dervą, automobilių glaistą ir akrilinius dažus. Kelios angelų skulptūros padovanotos Europos sostinėms ir kitiems miestams.

2008 m. „už Vilniaus angelus“ Vaidotas Ramoška apdovanotas Šv. Kristoforo statulėle  [6].
Pasak autoriaus, svečiose šalyse „apsigyvenę“ angeliukai pasauliui neša žinią apie 2009 metų Europos kultūros sostinę ir Lietuvos tūkstantmečio jubiliejų švęsiantį Vilnių bei kviečia čia apsilankyti [2].

Apie V. Ramošką rašoma leidinyje „Kas yra kas Lietuvoje. Lietuvos pasiekimai 2008“ [4], „Vilniaus sekretai: vizijos, atsiminimai, sapnai“ [5], periodikoje.

Literatūra ir šaltiniai

1. Angelų meistras. – Iliustr. // Respublika. – 2005, rugpj. 13, priedas „Julius”, p. 2.
2. Ežerskytė, Loreta. Želviškis įvertintas už nuopelnus Vilniui // Gimtoji žemė [Ukmergė]. – 2008, gruod. 31.
3. Mieliauskaitė, Diana. Angelų kūrėjas rado savo angelą. – Iliustr. // Lietuvos žinios. – 2008, gruod. 20, p. 18.
4. Ramoška Vaidas // Kas yra kas Lietuvoje. Lietuvos pasiekimai 2008. – Vilnius, 2008. – P. 1004.
5. Ramoška, Vaidas. „Vilnius yra žemai skrendančių angelų miestas“: [pokalbis su V. Ramoška apie apie menininko kūrybą]. – Portr., iliustr. // Vilniaus sekretai: vizijos, atsiminimai, sapnai. – Vilnius, 2022. – P. 120–129.
6. Šv. Kristoforo statulėlės – už meilę miestui. – Iliustr. // Lietuvos rytas. – 2008, gruod. 19, priedas „Sostinė”, p. 3.

Parengė: Aušra Asauskienė (VAVB), 2010

Dalintis straipsniu: