Personalijų dalyje rašomos biogramos vietovėms nusipelniusių asmenų, apdovanotų įvairiomis nominacijomis, taip pat žymių žmonių, kurių atminimas įamžintas Vilniaus apskrities vietovėse. Rašoma apie žymius žmones, kuriems čia įsteigti memorialiniai muziejai, atidengti paminklai ar memorialinės lentos.
Skaityti plačiau
Elektrėnų savivaldybė Šalčininkų rajonas Širvintų rajonas Švenčionių rajonas Trakų rajonas Ukmergės rajonas Vilniaus apskritis Vilniaus miestas Vilniaus rajonas
A B C Č D E Ė F G H I Y J K L M N O P R S Š T U Ū V Z Ž
Iš viso: rezultatų: 612

Pagerbimai

Nominacijos:

Išvalyti Filtruoti

Enzys Jagomastas

Gyvenimo datos:1870 03 22 - 1941 06 30
Gimimo vieta:Lumpėnai, (Šilutės r.)
Veikla:Mažosios Lietuvos visuomenės, kultūros veikėjas, bibliofilas, spaustuvininkas, leidėjas
Pagerbimas: Paminklas (Vilniaus miestas)
Enzys Jagomastas. Nuotr. iš kn.: Visuotinė lietuvių enciklopedija. – Vilnius, 2005. – T. 8, p. 472.

Enzys Jagomastas. Nuotr. iš kn.: Visuotinė lietuvių enciklopedija. – Vilnius, 2005. – T. 8, p. 472.

Tilžėje įsteigė spaustuvę ir leidyklą „Lituania“, leido ir spausdino lietuviškus laikraščius ir knygas, platino lietuvišką spaudą. Dėl lietuvių tautinių teisių gynimo Vokietijos valdžios buvo persekiojamas ir verčiamas persikelti į Vokietiją. 1941 m. kovo mėn. apsigyveno Vilniuje. Vokiečiams okupavus Vilnių, gestapas suėmė šeimą. Su žmona, dviem sūnumis, dukterimi ir jos vyru nacių sušaudytas Paneriuose [2, 4].

Apie E. Jagomastą rašoma leidiniuose „Visuotinė lietuvių enciklopedija“ [2], „Nuo Mažvydo iki Vydūno: Karaliaučiaus krašto šviesuoliai“ [4].

1997 m. Vilniuje, Panerių memoriale (Agrastų g. 15, „Panerių seniūnija“), buvo  atidengtas paminklinis akmuo E. Jagomastui ir jo šeimai (architektas J. Masalskis) [3].

Poetė Birutė Baltrušaitytė parašė eilėraštį, skirtą E. Jagomastui [1].

 

Literatūra ir šaltiniai

1. Baltrušaitytė, Birutė. Jagomasto mirtis: [eilėraštis] // Baltrušaitytė, Birutė. Atmintie karti būk saldi. – Vilnius, 2007. – P. 41.
2. Jagomastas Enzys. – Portr. // Visuotinė lietuvių enciklopedija. – Vilnius, 2005. – T. 8, p. 472.
3. Gocentas, Vytautas. Vainikas Jagomastams Vilniaus Paneriuose. – Iliustr. // Ramuva. – 1997, Nr. 3, p. 109-110.
4. Žostautaitė, Petronėlė. Lietuvos patriotas Enzys Jagomastas. – Iliustr, portr. // Nuo Mažvydo iki Vydūno: Karaliaučiaus krašto šviesuoliai – Vilnius, 1998. – P. 141-152.

Parengė: Aušra Asauskienė (VAVB), 2009

Susijusi informacija