Kristina Sabaliauskaitė

Kristina Sabaliauskaitė. Nuotr. iš kn. Sabaliauskaitė, Kristina. Silva Rerum. – Vilnius, 2011.

Kristina Sabaliauskaitė. Nuotr. iš

kn. Sabaliauskaitė, Kristina. Silva

Rerum. – Vilnius, 2011.

K. Sabaliauskaitė kilusi iš senos vilniečių šeimos [3]. 1981−1992 m. mokėsi Vilniaus 23-ojoje vidurinėje mokykloje (dabar Vilniaus Simono Daukanto gimnazija). 1998 m. baigė Vilniaus dailės akademiją, menotyros specialybę. 1998−2000 m. studijavo Vilniaus dailės akademijos magistrantūroje, 2001−2005 m. – doktorantūroje, 2003−2004 m. podiplominės studijos – Londono universiteto Warburgo institute [2].

Sabaliauskaitė, Kristina. Silva Rerum. – Vilnius, 2011.

Sabaliauskaitė, Kristina. Silva

Rerum. – Vilnius, 2011.

Rašo straipsnius meno istorijos, dailės, dizaino temomis. Yra knygų apie Lietuvos dailės istoriją bendraautorė. Nuo 2002 m. dirbo Londone Lietuvos dienraščio „Lietuvos rytas“ užsienio korespondente [2, 3, 7]. Rašo taip pat reportažus į „Stiliaus“ savaitraštį.
2008 m. debiutavo istoriniu romanu „Silva rerum“. Romane pasakojama bajorų Norvaišų šeimos istorija, o pagrindinis veiksmas vyksta XVII a. barokiniame Vilniuje. Kaip rašo autorė, „tikslas [romano] buvo paprastas – supinti tuos įdomius istorinius faktus į vientisą, kuo labiau intriguojantį siužetą […], kad ir apipinti literatūriniu pasakojimu, istoriniai įvykiai vis dėlto turėjo būti sinchronizuoti, detalės ir sąsajos – tikslios ir logiškos“ [7].
2008 m. romanas „Silva rerum“ pelnė Jurgos Ivanauskaitės premiją, 2009 m. buvo įtrauktas į Lietuvių literatūros instituto kūrybiškiausių knygų dvyliktuką [2, 8].
2009-aisiais romanas skaitytojų išrinktas Lietuvos Metų knyga ir kritikų oficialiai pavadintas viena įsimintiniausių dešimtmečio knygų. Iki 2017 m. metų išleista 17 šios knygos laidų. Ji  išversta į latvių kalbą, lenkų kalbas. 2014. m. Latvijoje „Silva rerum” romanai pateko tarp 100 „Visų laikų mėgstamiausių latvių knygų“. 2015 m. lenkiškasis „Silva rerum” leidimas kritikų įvardintas tarp 30-ties reikšmingiausių 2015 m. išleistų knygų [3].

2011 m. išėjo romano tęsinys „Silva rerum II“. Knygoje tęsiama bajorų Norvaišų šeimos istorija po keturiasdešimties metų. Autorė pasakoja apie karo ir maro nualintą, apiplėštą, sugriautą XVIII a. Vilnių. 2012 m. romanas išrinktas lietuviška Metų knyga [3, 6]. 2014 m. išleistos keturios laidos trečiosios romano dalies „Silva rerum III“. 2015 m. už visas tris romano dalis rašytoja apdovanota Liudo Dovydėno premija. 2016 m. išleista „Silva rerum IV“  tęsia Norvaišų giminės istoriją ir užbaigia didžiąją Vilniaus sagą.
Nuo 2011 liepos 15 d. Vilniaus turizmo informacijos centras pradėjo rengti ekskursijas po Vilnių romane „Silva rerum“ aprašytomis istorinėmis vietomis [1, 3]. Ekskursijos maršrutą parengė ir pirmąją ekskursiją vedė pati knygos autorė. Ekskursijos maršrute parinktos devynios vietos (Arkikatedra, Universiteto biblioteka ir Didysis kiemas, Pilies, Stiklių gatvės, bernardinų vienuolynas ir Šv. Mykolo bažnyčia, miesto gynybinė siena ir bastėja), susipynusios su romane aprašytos garsios šeimos gyvenimu ir atskleidžiančios miesto istoriją [1].

„Vilnius yra man įgimtas – kaip DNR. Jis – stipriausiai jaučiama geografinė tapatybė. Jo grožis svaigina, dėl jo bėdų nuolat skauda. Kai ėmiausi rašyti romanus, tai tapo dar ir iššūkiu juose pavaizduoti tokį Vilnių, kokį matau ir jaučiu, pakalbėti apie jo dramatiškus istorinius, naikinimų ir atgimimų sluoksnius”, – sakė viename interviu K. Sabaliauskaitė [4].

Sabaliauskaitė, Kristina. Vilnius. Wilno. Vilna. Three Short Stories. – Vilnius, 2015. Knygos virš.

2012 m. K. Sabaliauskaitė išleido knygą „Danielius Dalba & kitos istorijos“. Romano veiksmas vyksta įvairiose pasaulio vietose, nagrinėjamos tapatybės, identiteto, šiandienos problemos. Neužmiršta ir Vilniaus tema. Autorė rašo, kad „yra du apsakymai, kurių pavadinime yra žodis „Vilnius“, yra keli, kurių veiksmas vyksta užsienyje ar emigracijoje, bet vilnietiškoji praeitis ten daro didelę įtaką personažų gyvenimams“ [7]. 2015 m. išleido apsakymų rinkinį anglų kalba „Vilnius. Wilno. Vilna. Three Short Stories“, kurį  sudaro lietuviškai išleistame rinkinyje „Danielius Dalba ir kitos istorijos“ skelbti apsakymai „Juodieji Franko perlai“, „Vilnerio sugrįžimas“ ir „Vilniaus vėtrungės“. Knyga iliustruota autorės parinktais Vilniaus vaizdais iš Jano Bulhako ir Romualdo Rakausko fotoarchyvų [9].

2011 m. K. Sabaliauskaitė apdovanota Šv. Kristoforo statulėle „už Vilniaus atspindžius literatūroje“. Ji labai džiaugėsi apdovanojimu „nes tas apdovanojimas …tikras, nuo miesto bendruomenės, ir už darbą, į kurį įdėjau labai daug širdies“ [4].

2017 m. apdovanota ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu.

Apie K. Sabaliauskaitę rašoma leidinyje „Kas yra kas Lietuvoje“ [2], gausu straipsnių periodikoje. Nemažai informacijos internete. Kristinos Sabaliauskaitės svetainėje be kitos informacijos pateikiami ir jos publikuoti straipsniai, knygų recenzijos [3].

Literatūra ir šaltiniai

1. Augulytė, Milda. Kelią rodo romano herojai : sostinėje pristatyta išskirtinė turizmo naujiena. – Iliustr. // Lietuvos rytas. – 2011, liep. 7, p. 15.
2. Sabaliauskaitė Kristina. – Portr. // Kas yra kas Lietuvoje, 2009: auksinis tūkstantmečio leidimas. – Kaunas, 2009. − P. 1101.
3. Kristina Sabaliauskaitė [interaktyvus] 2017 [žiūrėta 2017-05-08].  Prieiga per internetą: <http://www.sabaliauskaite.com/>.
4. Sabaliauskaitė, Kristina. Apie Vilnių lyg apie mylimąjį: „Jo grožis svaigina, dėl jo bėdų nuolat skauda“ : [pokalbis su meno istorike, rašytoja Kristina Sabaliauskaite / parengė] Dovilė Jablonskaitė. – Iliustr. // Vilniaus diena. – 2012, saus. 7, p. 10-11.
5. Sabaliauskaitė, Kristina. Iš miestiečių gyvenimo : [pokalbis su menotyrininke, žurnaliste, rašytoja Kristina Sabaliauskaite] / [kalbėjosi Aldona Steponavičiūtė]. – Iliustr. // Aš ir psichologija. – 2009, Nr. 10 (gruodis), p. 9-11.
6. Sabaliauskaitė, Kristina. Keičiasi kūriniai, bet ne meilė Vilniui: [pokalbis su Londone gyvenančia  rašytoja Kristina Sabaliauskaite / kalbėjosi] Rūta Grigolytė. – Portr. // Vilniaus diena. – 2012, rugpj. 29, p. 4-5.
7. Sabaliauskaitė, Kristina. Magiškas barokas : su romano „Silva Rerum“ autore menotyrininke Kristina Sabaliauskaite kalbasi Emilija Visockaitė // Šiaurės Atėnai. – 2009, kovo 13, p. 3.
8. Sabaliauskaitė, Kristina. Rašytoja premijos nesitikėjo: [pokalbis su rašytoja, Jurgos Ivanauskaitės premijos laureate / kalbėjosi] Ramūnas Gerbutavičius. – Iliustr. // Lietuvos rytas. – 2009, vas. 11, p. 21.
9. Sabaliauskaitė, Kristina. Rašytoja Kristina Sabaliauskaitė: „Vilniaus kultūrinis DNR vertas pasaulinės auditorijos” : [pokalbis su rašytoja] / [kalbėjosi Kristina Kanišauskaitė-Šaltmerė]. – Portr., iliustr. // Veidas. – 2015, Nr. 29 (liep. 24), p. 12-15.
10. Sabaliauskaitė, Kristina. „Viskas įmanoma, tik reikia daugiau dirbti“ : rašytoja K. Sabaliauskaitė – apie trečiąją knygą, gyvenimą Londone ir pasaulio pabaigą: [pokalbis / užrašė] L. Grinkevičienė. – Iliustr. // Ji. – 2012, Nr. 42 (spal. 15-21), p. 14-15.

Parengė: Danguolė Dainienė (VAVB), 2012; 2017

Dalintis straipsniu: