1973 m. baigė Kauno aklųjų internatinę mokyklą. 1974–1978 m. mokėsi Klaipėdos Stasio Šimkaus aukštesniojoje muzikos mokykloje. Vėliau Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija) įgijo dvi specialybes: 1983 m. – choro dirigento (prof. Povilo Gylio klasė), 1990 m. – operos dainininko (prof. Eduardo Kaniavos klasė). Po studijų sulaukė pripažinimo – tapo dviejų tarptautinių konkursų laureatu: Latvijoje (1990), Čekijoje (1991) [4, 5]. 1991 m. debiutavo Lietuvos operos ir baleto teatre. 1992 m. dirigentas prof. Jonas Aleksa dainininką pakvietė į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatrą dirbti solistu. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių istorijoje tai pirmas silpnaregis solistas, dainuojantis šiame teatre [2]. Teatro scenoje jis sukūrė per keturiasdešimt vaidmenų [1, 3].
Dar studijuodamas Lietuvos valstybinėje konservatorijoje, 1981 m. pradėjo dainuoti Lietuvos aklųjų draugijos (LAD) chore „Vilnius“. Choro meno vadovai, pastebėję jaunojo artisto gabumus, jam patikėdavo solines partijas. Tai turėjo įtakos tolesniam profesionalaus solisto kūrybiniam keliui. Už tai Vladas Bagdonas nuoširdžiai dėkingas tuometiniam choro dirigentui profesoriui Antanui Jozėnui ir choro direktoriui Juozapui Kairiui. V. Bagdonas pasižymi organizaciniais gebėjimais. 1995 m. jam patikėtos choro „Vilnius“ direktoriaus pareigos. Dirbdamas sudėtingomis Lietuvos kultūrai ekonominėmis sąlygomis, direktorius siekė, kad aklieji ir silpnaregiai dainininkai galėtų sėkmingai dirbti ir dainuoti, integruotis į visuomenę. Choro steigėjui (1970 m. rugsėjo 1 d. kamerinį chorą įsteigė – Lietuvos aklųjų draugija) – visuomeninei organizacijai nebeišgalint finansuoti choro veiklos jis rūpinosi, kad kolektyvas taptų valstybine institucija. 2010 m. pradžioje šis kolektyvas tapo Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos institucija – koncertine įstaiga Valstybiniu choru „Vilnius“. Šiai įstaigai vadovauti paskirtas V. Bagdonas. Kolektyvui atsivėrė naujos galimybės: jis dalyvauja įvairiuose projektuose ir programose, koncertuoja su žinomais šalyje solistais, įvairiais orkestrais bei kolektyvais, pasirodo oficialiuose koncertuose, valstybinių švenčių renginiuose. Pats direktorius su kolektyvu mielai koncertuoja, atlieka įvairias solo partijas. Choras „Vilnius“ daro daug vaizdo ir garso įrašų. 2014 m. išleistos net penkios choro kompaktinės plokštelės.
Bagdonas – žinomas šalyje dainininkas. Boso partijas atlieka ne tik teatre, bet ir koncertuoja su įžymiais Lietuvos orkestrais, kuriems dirigavo ar diriguoja puikūs dirigentai: S. Sondeckis, J. Domarkas, G. Rinkevičius ir kt. Jo repertuare žymiausių Lietuvos ir pasaulio kompozitorių kūriniai. Dainininkas su koncertais lankėsi Vokietijoje, Danijoje, Ispanijoje, Čekijoje, Lenkijoje, Taivanyje, Olandijoje ir daugelyje kitų šalių [3, 4].
V. Bagdonas dirba ir pedagoginį darbą. Nuo 1996 iki 2010 m. dirbo vokalo pedagogu Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Choro dirigavimo katedroje. Kaip aktyvus šalies pilietis ir savo srities specialistas, 2000–2004 m. Lietuvos Respublikos Seimo sprendimu buvo deleguotas į Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos tarybą. V. Bagdonas yra aktyvus ir principingas Lietuvos ir aklųjų sąjungos (LASS) narys, daug metų renkamas delegatu į organizacijos suvažiavimus. Aktyviai dalyvauja visuomeninių komisijų ir grupių veikloje, organizacijos kultūrinėje veikloje, koncertuoja, populiarina neregių kompozitorių kūrybą [3] .
Vilniuje esančiame Lietuvos aklųjų istorijos muziejuje (Skroblų g. 10) įrengtoje ekspozicijoje yra V. Bagdonui skirta informacinė medžiaga su nuotraukomis. Vilniuje, Lietuvos aklųjų bibliotekoje, tiflotyros skyriuje (Skroblų g. 10) saugoma dainininko garso įrašai, įvairūs pasisakymai ir pranešimai, straipsniai.
Apie V. Bagdoną rašoma muzikologo Jono Bruverio knygoje „Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras“ [3], periodikoje ir internete.
Literatūra ir šaltiniai
1. Vladas Bagdonas [operos solistai / bosai]. Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras [interaktyvus]. 2011 [žiūrėta 2016-10-25]. Prieiga per internetą: <http://www.opera.lt/apie–teatra/operos–solistai/bosai/vladas–bagdonas>.
2. Bolzanė, Giedrė. Daugiausiai pasiekę neįgalieji: [taip pat apie V. Bagdoną]. – Iliustr. // Veidas. – 2012, Nr. 15 (bal. 9), p. 36-39.
3. Bruveris, Jonas. Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras. – Vilnius, 2006, p. 479 ir kt.
4. Stukas, Henrikas. Maestro – 60. // Mūsų žodis. – 2015, Nr. 11, p. 22; Prieiga per internetą: <http://www.musuzodis.lt/mz/201511/str14.htm>.
5. Toločka, Valentinas. Lietuvos tiflopedagogų sąvadas. – Vilnius, 2002, p. 21, 22.
Parengė: Juozas Valentukevičius (LAB), 2016