Vismaliukai

Vismaliukai – vietovė Antakalnio seniūnijoje, į šiaurės rytus nuo Vilniaus miesto centro, netoli Vismalų. Gyvenvietė ribojasi su Vilniaus rajonu.

Apie Vismaliukus rašyta nedaug. Vietovė trumpai aprašyta kraštotyros leidinyje „Pasižvalgymai po Vilnių: miesto mikrorajonai“ [2]. Spaudoje buvo straipsnių apie vilkinamą žemės grąžinimą [1, 4, 5]. Vismaliukai taip pat minimi spaudoje kaip ateities verslo, mokslo ir pramonės centras [3].

Vismaliukai – tai buvęs rėžinis kaimas. Vietovė ilgą laiką buvo žymi tuo, kad čia veikė sovietinis karinis poligonas. Jis buvo įrengtas 1953 m. Mokomasis poligonas priklausė Vilniaus aukštajai karinei radioelektronikos mokyklai. Poligone buvo įvairių statinių, įrangos, požemių. Čia nuolat vykdavo mokymai panaudojant karinę techniką. Buvo mokomasi atskirų karinės taktikos elementų. 1992 m. poligonas buvo uždarytas. Nuspręsta, kad sovietmečio karinis poligonas virs modernaus mokslo centru. 2013 m. rudenį prasidėjo Vismaliukų inovacinės investicinės zonos statybos darbai. Čia turi įsikurti Fotoelektros taikomųjų tyrimų centras. Tai pirmas tokio masto centras, suvienysiantis Lietuvos verslą, mokslą ir pramonę. Naujai kuriamame centre bus testuojami, tikrinami ir kuriami nauji saulės elementai ir moduliai. Numatyta, kad Vismaliukų inovacinėje investicinėje zonoje bus įkurti atsinaujinančios energetikos, biomedicinos, oledams skirtų medžiagų gamybos, biotechnologijos pramonės ir taikomojo mokslo centrai [2, 3].

Vismaliukai yra miškingoje teritorijoje. Pro vietovę teka Veržuva, Neries kairysis intakas. Ties Vismaliukais susidariusios upės kilpos, vingiai. Yra Veržuvytės upelis, Laumžirgio tvenkinys (592 m²). Šalia Veržuvos upės yra nedideli ežerėliai. Tai Akmenvarlio tvenkinys, Beržo ežerėlis [2].
Kurortinėje aplinkoje vyksta futbolo, krepšinio, badmintono ir kitų sporto šakų varžybos, žaidžiamas dažasvydis [6].

Literatūra ir šaltiniai

1. Andžejevski, Tadeuš. 70 ha – „įsikibusiems į valdžią“, 4 ha – savininkams: nepaisant skandalo, žemė pagarsėjusiame Vismaliukų poligone savininkams negrąžinama. – Iliustr. // Vilniaus krašto savaitraštis. – 2006, birž. 1-7 (Nr. 22), p. 1, 3.
2. Pasižvalgymai po Vilnių: miesto mikrorajonai. – Vilnius, 2015, p.33.
3. Pauliukevičius, Gediminas. Verslo ir mokslo dialogas gims apleisto karinio poligono teritorijoje: [pokalbis su VšĮ Šiaurės miestelio technologijų parko direktoriumi Gediminu Pauliukevičiumi, minima Vismaliukų investicinė zona]. – Portr. // Valstybė. – 2011, Nr. 1 (sausis), p. 51.
4. Vaičiulytė, Ramunė. Vietoj žemės – valdininkų patyčios: [apie nuosavybės teisės į žemę Vismaliukų rėžinio kaimo teritorijoje laukiančių žmonių pasipiktinimą valdininkų sprendimu]. – Iliustr. // Respublika. – 2006, geg. 26, p. 5.
5. Vilkinamas žemės grąžinimas [Vismaliukuose]. – Portr. // Lietuvos žinios. – 2005, lapkr. 17, p. 10.
6. Strockytė, Eglė. Toy soldiers. – Iliustr. – Angl. // The Baltic Times. – 2008. – Vol. 10, no. 617 (Aug. 7-13), p. 7.

Parengė: Aušra Asauskienė (VAVB), 2008; Zita Tiukšienė (VAVB), 2016