Taujėnų seniūnija
Taujėnų seniūnija yra Ukmergės rajono šiaurės rytuose. Tai antra pagal užimamą plotą seniūnija rajone. Ribojasi su Panevėžio rajono Vadoklių seniūnija, Anykščių rajono Traupio ir Kavarsko seniūnijomis, Ukmergės rajono Siesikų, Vidiškių ir Pivonijos seniūnijomis. Seniūnijos teritorijai priklauso 56 gyvenamosios vietovės, iš jų: 1 miestelis ir 55 kaimai [22]. Didesnės bei minėtinos dėl juose esančių žymių objektų yra šios vietovės: seniūnijos bei parapijos centras – Taujėnų miestelis, Taujėnų kaimas, Lėnas, Baleliai, Užulėnis ir kt. vietovės. Seniūnijos teritorija teka Mūšia, yra Lėno ežeras, Mūšios, Taujėnų tvenkiniai, driekiasi didžiausi rajone Taujėnų, Kraupėnų, Garbėnų, Giružių, Briedžiukų, Kėno, Užulėnio miškai. Taujėnų miškų masyvuose, besidriekiančiuose ir Panevėžio rajone, plėtojamas Ukmergės miškų urėdijos profesionaliosios medžioklės ūkis. Taujėnų miškuose suka lizdus reti, pagal Europos standartus I-os kategorijos saugotini paukščiai (juodasis gandras, mažasis erelis rėksnys, pilkoji meleta ir kt.). 2004 m. buvo įsteigtas Taujėnų–Užulėnio miškų biosferos poligonas, kurio viena iš paskirčių išsaugoti miškų ekosistemą ir saugomus paukščius [21]. Seniūnijos teritorijoje yra valstybinis Barnėnų telmologinis (pelkių) draustinis (24 ha), kuriame saugoma Vidurio Lietuvos lygumai būdinga Barnėnų pelkė. Seniūnijos teritorija praeina magistralinis kelias Vilnius–Panevėžys, senasis kelias Ukmergė–Panevėžys.
Taip pat informacijos apie Taujėnų istoriją, bažnyčią bei dvarą galima rasti Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus išleistame lankstinyje „Taujėnai“ (Ukmergė, 2004), enciklopedijose, Lietuvos turistams skirtuose naujausiuose leidiniuose [5, 13–14].
Kito kraštiečio – Petro Kuliavo romano „Dvasia, dvasytė“ (Kaunas, 1995) personažai – ūkininkai, mokytojai, gimnazistai, samdiniai – autentiški Taujėnų valsčiaus žmonės, gyvenę, dirbę tarpukario metais.
Politinio kalinio Stasio Žižio, gimusio Taujėnų valsčiuje Namikių kaime, prisiminimų, poezijos ir dokumentikos knygoje „Jaunystę atidavėm Tėvynei“ (Ukmergė, 1998) pasakojama apie šeimą ir gyvenimą tėviškėje, sudėti prisiminimai apie partizanų veiklą Taujėnų krašte.
Žmonių atsiminimai apie Taujėnų krašto „Vyčio“ apygardos „Žaibo“ būrio partizanus spausdinami knygoje „Aukštaitijos partizanų prisiminimai“ (Vilnius, 1998).
Taujėnams taip pat skirta nemažai eilėraščių, esė bei kitų kūrinių. Kraštietis, poetas, eseistas, literatūros kritikas ir vertėjas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Kęstutis Navakas esė knygoje „Du lagaminai sniego“ (Vilnius, 2008) atpasakodamas savo biografijos detales prisimena, kad iš gimtinės Taujėnuose aštuonerių sulaukęs visiems laikams persikėlė į Kauną. Šioje knygoje dvi esė – „Kepurė“ ir „Vinis“ autorius skiria kraštui, kuriame praleido vaikystę. Vaikystės atsiminimuose likusi gyva močiutė, siuvusi bažnytinius rūbus, ir Radvilų parkas bei dvaro rūmai, dėdė Virgilijus Kaziūnas, vienintelis tuomet Taujėnų poetas, rašęs į rajono laikraštį „Gimtoji žemė” keistas eiles apie „žalią arklį ir raudoną medį”, organizuodavęs poezijos skaitymus per Vėlines. Ir pagrindinis vaikystės didmiestis – Ukmergė.
Taujėniškis poetas Virgilijus Kaziūnas (1937–1977) eilėraščių knygoje „Medžių laikas“ (Vilnius, 1982) nemaža eilių skyrė Taujėnų gamtos grožiui. Taip pat eilių Taujėnams yra parašę poetai Vladas Vaitkevičius [24], Vytautas Skripka [15]. Rolandas Janickas yra sukūręs žodžius ir muziką dainai „Taujėnų daina“ [17].
XIX a. dailininkas, kompozitorius, intelektualas Napoleonas Orda (1807–1883 ), pėsčiomis 1875–1877 m. keliaudamas po Lietuvą, savo piešiniuose įamžino vertingiausius nykstančio paveldo vaizdus, tarp jų ir Taujėnų dvaro rūmus. Su šiais piešiniais galima susipažinti pasklaidžius N. Ordos litografijų albumą „Senosios Lietuvos vaizdai“ (Vilnius, 1999) bei Vytauto Levandausko ir Renatos Vaičekonytės-Kepežinskienės monografiją „Napoleonas Orda: senosios Lietuvos architektūros peizažai“ (Vilnius, 2006).
Literatūra ir šaltiniai
25. Zinkevičius, Zigmas. Ukmergės rajono gyvenviečių vardynas: pavadinimų kilmė. – Vilnius, 2011, p. 30-31.
Parengė: Gražina Žukauskienė (Ukmergės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Taujėnų kaimo padalinys), Stanislava Talutytė (Ukmergės Vlado Šlaito viešoji biblioteka), 2009; 2016