Ženklas-medalis „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“

Ženklas-medalis „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“

Apdovanojimas ženklas-medalis „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ įsteigtas 2009 m. Krašto apsaugos ministerijos bičiulių klubo, kelių nevyriausybinių organizacijų iniciatyva, taip pat remiant privačiam verslui [1]. Tais metais buvo minimas Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetis, Baltijos kelio 20-metis, Vilniaus atgavimo 70-osios metinės, Vilnius tapo Europos kultūros sostine.
Dar 2007 m., susibūrus keliems Krašto apsaugos ministerijos bičiulių klubo nariams – buvusiems Parlamento gynėjams 1990 m. Sausio dienomis –  kilo idėja įsteigti ženklą-medalį pagerbti Tautai ir sostinei nusipelniusius žmones [1].

2009 m. rugsėjo 22 d. Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje Vilniuje buvo pasirašyta apdovanojimo steigimo sutartis. Ją pasirašė LR Krašto apsaugos ministerijos bičiulių klubo valdybos pirmininkas, atsargos majoras Antanas Burokas, Marijos ir Jurgio Šlapelių namo-muziejaus direktorė dr. Alma Gudonytė, Vilniečių Ainių klubo pirmininkas Kęstutis Šimas, Vilniaus viešosios įstaigos „Vilniaus Rotušė“ valdytojas Jonas Jonynas. Dalyvavo Vilniaus savivaldybės atstovai [2].

Apdovanojimo-ženklas medalis „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ yra dviejų rūšių: I ir II laipsnio. Abiejų medalių averse naudojamas didysis Vilniaus miesto herbas, o reverse – grafinis Vilniaus miesto simbolis –  Gedimino pilis [2].

Apdovanojimas suteikiamas ypač nusipelniusiems Sostinei, Tautai ir Lietuvai asmenims, ne tik Lietuvos Respublikos, bet ir užsienio piliečiams. Medalių suteikimo komisiją sudaro po vieną atstovą iš pasirašiusiųjų  apdovanojimo sutartį organizacijų [2]. Apdovanojimai teikiami vieną kartą metuose. Kultūros žmonių apdovanojimo ceremonija paprastai vyksta Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje.

Ženklo-medalio kūrėjai ir gamintojai yra Viešoji įstaiga „Vizualinių komunikacijų studija“. Ji taip pat finansuoja renginius [1].

Literatūra ir šaltiniai

1. Apdovanojimai: Už nuopelnus Vilniui ir tautai. – Iliustr., portr. // Valstybė. – 2013, Nr. 2 (vasaris), p. 63.
2. Veličkaitė, Lidija. Už nuopelnus Vilniui ir Tautai: [apie 2009 m. rugs. 22 d. M. ir J. Šlapelių namuose įvykusį apdovanojimo ženklu-medaliu „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai” steigimo sutarties pasirašymą] // Lietuvos aidas. – 2009, rugs. 26, p. 3.

Parengė: Nijolė Sisaitė (VAVB), 2014

Ženklu-medaliu „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai” apdovanotų asmenų sąrašas: